Aktuálně k modernizaci Buštěhradské dráhy

Na stránkách časopisu Šestka duben/ 2019 spolek Vize nejen pro Prahu 6 představil svůj pohled na modernizaci Buštěhradské dráhy

Za posledních dvacet let byla navrhována a posuzována řada alternativ na vedení modernizované dráhy na letiště a do Kladna v kritickém úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem. Jde o hustě obydlené území, kde se povrchové vedení trasy ukázalo neprojednatelným.  Koridor dráhy by se musel doslova probourat zástavbou starých Dejvic. Navíc by tato varianta vyvolala kvůli předpisům o ochraně životního prostředí nutnost dráhu skrýt do až 9 metrů vysokého povrchového sarkofágu z betonu. Ten by rozetnul Prahu 6 od Dejvic do Veleslavína ve dví a zničil urbanistický celek Ořechovky, jedné z nekrásnějších zahradních čtvrtí v Praze.  Podpovrchové vedení ve stávající stopě zase naráží na problematická převýšení i, což jej činí těžko nerealizovatelným.

MČ Praha 6, SŽDC, Praze a Ministerstvu dopravy se nakonec podařilo nalézt vůči Praze 6 nejšetrnější trasu, označovanou jako V3, vedenou ve dvojici tunelů hluboko pod Ořechovkou a Střešovicemi. V současnosti připravuje Metroprojekt dokumentaci  k realizaci této varianty v ideální stopě.

Vedením železnice podzemní trasou V3 se ve stopě Buštěhradské dráhy mezi Dejvicemi a Veleslavínem uvolní unikátní zelený koridor pro volnočasovou aktivitu, což v petici podpořilo více něž 5500 našich spoluobčanů.

Trasu V3 považujeme za optimální a k okolí a životnímu prostředí nejšetrnější. Zaznamenali jsme však, že se v poslední době ve veřejném prostoru začaly objevovat hlasy vyvolávající obavy i z této varianty. Jsme přesvědčeni, že jsou do značné míry dány nedostatečnou informovanosti části veřejnosti o možných dopadech.

Žádáme představitele MČ Prahy 6, aby pokračovali v prosazování podpovrchového řešení V3, které získalo podporu napříč politickými stranami i občany, a aby zintenzivnili informovanost veřejnosti o jejích dopadech, které zamezí neodůvodněným obavám.

J. Kadlec, M. Lodin, J. Procházka, Spolek Vize nejen pro Prahu 6, z.s.

Článek vyšel v dubnovém čísle časopisu Šestka:

sestka-2019-duben-spolky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>